Spis atrakcji
Szczyrk i okolice na rower MTB? Tak. DH, Freeride, Enduro, e-bike. 4 pomysły na 4 dni jazdy. Dla każdego.
Niezależnie czy masz rower zjazdowy DH z dwupółkowym Ohlinsem czy 40tkami Fox’a, czy lżejszą odmianę Freeride’a z kultową 36tką Foxa. Być może masz z przodu Leftiego i przecinasz ścieżki na Scalpelu. Może masz ramę karbonową, może aluminiową, może jeszcze kręcisz na 26 calowych kołach i nie masz zamiaru ich nigdy zmienić. Może jeździsz sam, z przyjaciółmi, a może już ze swoimi dziećmi…
Cokolwiek masz pod siodełkiem, wszyscy jesteśmy tacy sami. Chcemy dobrej zabawy na trasie, a potem mieć co wspominać.
4 sprawdzone miejscówki na 4 dni jazdy w Szczyrku i jego okolicach.
Pamiętajcie – safety first!
Kask to podstawa. Tak samo jak dobrze wyregulowane zawieszenie, a szczególnie tłumienie odbicia!
Pierwszy dzień w sezonie? Nowa trasa? Pamiętaj – oba koła zawsze stykają się ze ścieżką. Lataj dopiero po poznaniu trasy i rozgrzewce.
Szczyrk i okolice, w końcu mogą zaoferować każdemu, kto chce jeździć w górach na rowerze, trasy, które są dostosowane dla każdego stylu jazdy i doświadczenia. Oto one:
Enduro Trails Szczyrk – 2 x Hip HopA i Otik.
START: SZCZYRK
SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC
Szczyrkowski Mountain Resort oferuje 3 trasy, które są dobrze zaprojektowane i dają mnóstwo frajdy.
Hip HopA Flow – Trasa typu single track która zaczyna się na Zbójnickiej Kopie. Idealna dla początkujących i średniozaawansowanych riderów, ale też dla prosów, którzy mają ochotę na dobrą rozgrzewkę. Nachylenie trasy nie jest duże, stąd względnie łatwo można kontrolować rower. Trasa, która nadaje się także dla dzieciaków, które kręcą już na 24 calowych kółkach. W weekendy parking jest zatłoczony podobnie jak trasa, więc idealny czas na jazdę, to środek tygodnia, albo wcześnie rano w weekend. Mimo, że trasa jest względnie łatwa i niektóre odcinki wymagają pedałowania, to właśnie dzięki temu, bardzo dobrze nadaje się na ćwiczenie techniki, ponieważ większość zakrętów układa się na małym nachyleniu, przez co można je robić z małą prędkością, a poznając z czasem trasę, można wbijać się w bandy coraz szybciej i szybciej.
Hip HopA Air – Trasa typu single track na którą dostaniesz się koleją kanapową ze Zbójnickiej Kopy na Halę Skrzyczeńska. Trasa szybsza niż Hip HopA Flow przez co jest trudniejsza, na której można fruwać na kilku dużych stolikach. Stoliki są tak zaprojektowane, że można je bezpiecznie przejechać, można też uczyć się wybijać (pamiętaj o prawidłowym ustawieniu tłumienia odbicia), można też latać je całe. Bardzo ładna trasa wijąca się lasami i przecinkami. Daje dużo frajdy i ma spory potencjał na ćwiczenie techniki, ale…. safety first 🙂
Otik – Trasa typu single track, która startuje powyżej trasy Hip HopA Flow. Jest to względnie stroma trasa, która jest ukształtowana naturalnie w trenie. Można zaliczyć ją do tras typu DH, gdzie im więcej skoku tym więcej prędkości, pod warunkiem że w rękach i nogach jest dobra technika. Pierwszy przejazd trasą to nauka terenu, uskoków, zakrętów, przez co trudno puścić klamki i nabrać większej prędkości. Jednak kilka przejazdów później i rozpoznanie trasy uwalnia jej potencjał do bardzo szybkiej jazdy, w terenie, który początkowo wydaj się, że nie zaoferuje prędkości. Trasa raczej dla silnych / rozjeżdżonych riderów, bo teren wymaga dobrej koordynacji i wytrzymałości, szczególnie w nogach, mimo, że mało się pedałuje.
Enduro Trails Bielsko Biała – 13 tras do wyboru!
START: BIELSKO BIAŁA
SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC
Trasy rowerowe Enduro Trails Bielsko Biała to kompleks, który zadowoli różne style jazdy. Od tych, którzy lubią naturalne trasy w stylu DH, przez wyprofilowane kręte bandy, po których kręci się w głowie, po trasy podjazdowe. Wybór jest duży, a jeden dzień, żeby je wszystkie objeździć, to za mało.
Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji pojeździć na Enduro Trails Bielsko BIała, dobrą opcją poznania ich potencjału będzie start z Cygańskiego Lasu szlakiem w kierunku schroniska Stefanka na Koziej Górze. Co prawda należy liczyć się z podejściem, które zabiera ok 30 minut, ale do wyboru będą trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności, od krętego Twistera, po techniczny Stary Zielony. A wszystko to zatopione w bukowych liściastych lasach, które nadają jedynego w swoim rodzaju klimatu, każdemu przejechanemu, czy przelecianemu metrowi. A na dole dla zmęczonych czeka bar z dobrym jedzeniem, wąż do opłukania rowerów, pump truck i atmosfera luzu, którą tak często można było spotkać u naszych południowych czeskich sąsiadów w okolicach Rychlebskich Ścieżek.
Ci którzy są zmęczenie podchodzeniem, mogą wystartować koleją linową na Szyndzielnię i na przykład zjechać klasycznym, technicznym Dziabarem, będącym jednym z pierwszych „dzikich” tras enduro w Polsce.
Dla tych, którzy mają ochotę na prawdziwy Freeride, istnieje ciekawa możliwość przejechania interesującej trasy z Szyndzielni na Klimczok i Bieniatkę, a stamtąd prosto do naszych domków Pod Bieniatką 🙂
Góra Żar – Międzybrodzie Żywieckie – trasa pucharu DH i nie tylko.
START: BIELSKO BIAŁA
SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC
Trasy zjazdowe na Górze Żar, to propozycja dla tych rowerzystów, którzy szukają szybkich, technicznych i trudnych wyzwań. Taką jest trasa Downhillowa, która jest wymagająca dla sprzętu i kondycji.
Jest także trasa Air Line, która nadaje się dla początkujących ale i nie tylko. Ciekawa linia usiana małymi hopkami, bandami, sekcjami z drewna i wall-ridem. Zadowoli również tych, którzy lubią latać. Dla nich jedna hopa, jest na prawdę duuuuuuża.
Wjazd na górę odbywa się kolejką szynową.
Skolnity Trails Wisła – Niebieska Fala i Zielony Zygzak.
START: BIELSKO BIAŁA
SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC
Dwie trasy jakie zostały wybudowane w Wiśle, to miejsce, które sprawi wielką frajdę początkującym i średnio zaawansowanym rowerzystom. Zielony Zygzak, to trasa o nachyleniu 5%, czyli mniej niż najłatwiejsza trasa Hip HopA Flow w Szczyrku. Niebieska Fala ze swoim nachyleniem 7%, jest także łatwiejsza niż to co oferują trasy Enduro Trails w Szczyrku.
Trasy w Wiśle to dobra propozycja na pierwszy dzień sezonu. Rozgrzewka, przyzwyczajenie się do gór i kontroli nad rowerem, samemu, z przyjaciółmi, czy z dziećmi. Trasy w Wiśle, to także dobra propozycja na zamknięcie intensywnego kilkudniowego wyjazdu rowerowego, bez „spiny” i dołożenie „wiśenki na torcie” w postaci relaksującej jazdy bez oczekiwań względem przekraczania swoich granic.
WIĘCEJ WAŻNYCH INFORMACJI: