Szczyrk i okolice dla Seniorów

Szczyrk i okolice dla Seniorów.  8 pomysłów na tani wypoczynek w górach, dla Seniorów, w sezonie 2020.

Beskid Śląski, Szczyrk i okolice to wspaniałe miejsce na wypoczynek. Oferuje wiele atrakcji, które doskonale wpisują się w plany dłuższego urlopu, czy krótszego wyjazdu Seniorów.

Żeby spędzić czas z przygodą, przyrodą, w górach i mieć co wspominać jeszcze długo po powrocie do domu nie trzeba mieć dużego budżetu.

Oto 10 pomysłów na atrakcje jakie oferuje Szczyrk i okolice dla Seniorów. Wszystkie łatwo dostępne z naszej „bazy wypadowej” domków w Buczkowicach.

Spis atrakcji:

 

Deptak nad Żylicą w Szczyrku. Pieszo lub rowerami.

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.polskieszlaki.pl/trasy-rowerowe-w-szczyrku.htm

START: DOMKI POD BIENIATKĄ

CEL: SZCZYRK

SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC

Dla tych, którzy są w tej komfortowej sytuacji, że mogą przyjechać do Szczyrku poza sezonem wypoczynkowym i w tygodniu, Szczyrk i okolice, to miejsca, które są bardzo spokojne. W takiej sytuacji można rozważyć wycieczkę pieszą lub rowerową z Buczkowic do Szczyrku wzdłuż rzeki Żylicy. Przyjemna trasa o łagodnym nachyleniu to zapowiedź bardzo przyjemnej wycieczki. Odnowiony deptak w Szczyrku umożliwia bardzo komfortowe poruszanie się rowerem lub pieszo.

Po drodze zobaczycie skocznie narciarskie kompleksu Skalite, a jeżeli pojawi się zmęczenie, to liczne kawiarenki po drodze, gwarantują utrzymanie wyśmienitego samopoczucia.

WIĘCEJ WAŻNYCH I CIEKAWYCH INFORMACJI:

O SKOCZNIACH NARCIARSKICH W SZCZYRKU

DEPTAK NAD ŻYLICĄ

Przystań wodna na Leśnicy i Hołcynie.

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.flickr.com/photos/130659121@N02/22493668386

 

START: DOMKI POD BIENIATKĄ

CEL: BRENNA

SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC

Przystań wodna na rzece Leśnica to urokliwe miejsce, które jest położone ok. 3,5 km od centrum Brennej w dolinie potoku Leśnica. Otoczone jest pasmami Orłowej, Beskidka i Starego Gronia. Utworzona na rzece Leśnicy w 1940 roku zapora ustanowiła zalew, na którym można popływać wypożyczonym rowerkiem wodym lub kajakiem.

Będąc w Brennej, można też zdecydować o wypoczynku na drugiej przystani. 1,5 km od centrum Brennej w dolinie rzeki Hołcyna mieści się przystań uformowana przez zaporę przeciwpowodziową. Również i tu można wypożyczyć rower wodny lub kajak.

WIĘCEJ WAŻNYCH I CIEKAWYCH INFORMACJI:

WIĘCEJ INFORMACJI O PRZYSTANIACH WODNYCH

 

Zabytki historyczne w Szczyrku.

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://krajoznawca.org/kg28/121-katalog-kosciolow-drewnianych-szczyrk

START: DOMKI POD BIENIATKĄ

CEL: SZCZYRK

SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC

Drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jakuba został zbudowany w latach 1797 – 1800. Na jego wieży został zainstalowany dzwon z roku 1691. Wnętrze Świątyni zostało wykonane w stylu późnego baroku. W kościele znajdują się trzy ołtarze i liczne obrazy.

Bardzo ciekawym miejscem jest Sanktuarium na Górce. Jest to kościół Matki Boskiej Królowej Polski pochodzący z 1894 roku. Historia głosi, że na Górce pewnej małej dziewczynce, kilkakrotnie ukazywała się Matka Boska. Z tego powodu, w roku 1894 miejscowa ludność wzniosła tutaj drewnianą kaplicę. W 1912 powstał w tym miejscu kościół w obecnej jego formie. Miejsce jet bardzo urokliwie położone, a spokojna i piękna okolica skłania do zadumy.

WIĘCEJ WAŻNYCH I CIEKAWYCH INFORMACJI:

HISTORIA SZCZYRKU

SANKTUARIUM NA GÓRCE

 

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej w Wiśle

zamek prezydenta RP w Wiśle

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://wycieczki.silesia.travel/pl-PL,w501.html

START: DOMKI POD BIENIATKĄ

CEL: WISŁA

SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej w Wiśle, to wybudowany w latach 1929 – 1930 pałac w modernistycznym stylu. Po 12 latach od odzyskania niepodległości przez Polskę, rezydencja została oddana do dyspozycji Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Dzisiaj zamek w jego historycznej części został udostępniony do zwiedzania przez cały rok z wyłączeniem niedziel i świąt. Z uwagi na status rezydencji, zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym kontakcie z recepcją w celu sprawdzenia, czy planowane terminy są dostępne.

Zwiedzać można bez opłat, z przewodnikiem w grupach, od środy do soboty w godzinach 11:00, 12:30, 14:00. Jednak na 10 dni przed planowaną wizytą, należy skontaktować się z recepcją w celu ustalenia terminu. Będzie też trzeba dosłać swoje dane w tym PESEL.

Można też zwiedzać odpłatnie w poniedziałek i wtorek. Taką wizytę również należy ustalić wcześniej z recepcją.

Dla zainteresowanych poniżej dane kontaktowe:

Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Narodowy Zespół Zabytkowy

ul. Zameczek 1
43 – 460 Wisła

Telefon: 33  854 65 00

WIĘCEJ WAŻNYCH I CIEKAWYCH INFORMACJI:

WIĘCEJ INFORMACJI O REZYDENCJI

ZWIEDZANIE WIRTUALNE

 

 

Wędkarstwo. Spinning, mucha, spławik, grunt.

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.pzw.org.pl/buczkowice_zylica/wiadomosci/127270/60/muchowe_mistrzostwa_klubu_i_kola_zylica_2016

START: DOMKI POD BIENIATKĄ

CEL: BUCZKOWICE

SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC

Żylica to wypływający z gór strumyk, który łącząc się z licznymi dopływami zamienia się w górską rzekę, przepływającą przez Szczyrk, Buczkowice, Rybarzowice, by wpłynąć do jeziora Żywieckiego. Jeżeli odcinek rzeki płynący przez Szczyrk nie jest zbyt atrakcyjny z uwagi na „melioracyjne przeregulowanie” rzeki, to odcinek płynący przez Buczkowice, to miejsce, gdzie można próbować złowić pełnowymiarowego pstrąga.

Bardzo ciekawy jest również odcinek Żylicy od ostatniego jazu w Rybarzowicach, do mostu kolejowego w Łodygowicach. Rzeka na tym odcinku, nie uregulowana przez człowieka, płynie jak przed wiekami.

Oprócz łowienia na spinning i muchę, można łowić na spławik lub grunt. Pobliskie Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie oferuje wiele łowisk, które obfitują w różne gatunki ryb. A dopływ dużej Soły oferuje dalsze interesujące możliwości wędkowania. Warto też wspomnieć o górnej Wiśle, nad którą można dotrzeć w niecałą godzinę jazdy samochodem z Buczkowic.

WIĘCEJ WAŻNYCH I CIEKAWYCH INFORMACJI:

WIĘCEJ O ŁOWIENIU NA ŻYLICY

WIĘCEJ O ŁOWIENIU NA SPINNING NA JEZIORZE MIĘDZYBRODZKIM

OPŁATY ZA WĘDKOWANIE W OKRĘGU BIELSKO BIAŁA NA ROK 2020

JEZIORO ŻYWIECKIE – INFORMACJE

 

Spacer na Malinowską Skałę. 

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://pietrzyk-przemek.flog.pl/wpis/9573019/malinowska-skala

START: BUCZKOWICE

CEL: SZCZYRK – SALMOPOL

SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC

Malinowska Skała to lita skała osadowa zwana zlepieńcem na trasie od przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne.

Nie jest to duży utwór, ale jednak należy mu się respekt, ponieważ w najwyższym miejscu wybija się kilka metrów nad powierzchnię ziemi.

Można do niej dotrzeć wybierając czerwony szlak, który ma swój początek na przełęczy salmopolskiej, drodze łączącej Szczyrk z Wisłą.

Łatwe podejście na Malinowską Skałę, zachęca do spaceru który w wolnym tempie zabierze 1,5 godziny w jedną stronę.

 

WIĘCEJ WAŻNYCH I CIEKAWYCH INFORMACJI:

SZLAK NA MALINOWSKĄ SKAŁĘ Z PRZEŁĘCZY SALMOPOLSKIEJ

 

Wjazd kolejką linową na Skrzyczne.

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://beskidslaski.pl/kolej-linowa-skrzyczne/

START: DOMKI POD BIENIATKĄ

CEL: SZCZYRK

SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC

Skrzyczne to najwyższa góra Beskidu Śląskiego licząca 1257 m n.p.m. Można na jej szczyt dotrzeć w łatwy sposób dzięki kanapowej kolei linowej.

Wycieczka na szczyt odbywa się z przesiadką na Jaworzynie, stacji pośredniej. Stacja szczytowa z charakterystycznym prawie 100 metrowym masztem, to miejsce, gdzie zaczyna się druga część ekscytującej wycieczki.

W dni z czystym niebem, zachwyci Was panorama z widokiem na Tatry. Schronisko PTTK dodatkowo umili pobyt na szczycie pysznymi posiłkami.

Ze szczytu można wybrać się na spacer w kierunku Małego Skrzycznego szlakiem zielonym.

 

Wjazd koleją torową na górę Żar. 

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1900780-d8628186-Reviews-Kolej_linowo_terenowa_PKL_Gora_Zar-Miedzybrodzie_Zywieckie_Silesia_Province_Sout.html

START: BUCZKOWICE 

CEL: MIĘDZYBRODZIE ŻYWIECKIE

SPRAWDŹ NA MAPIE ODLEGŁOŚĆ Z BUCZKOWIC

 

Góra Żar, to jedyna góra w Beskidzie Małym, na którą można wjechać kolejką szynową. Wynosi się prawie połowę niżej niż Skrzyczne, bo na wysokość 761 m n. p. m, ale oferuje wspaniałą panoramę Beskidu Niskiego i jezior w przełomie rzeki Soły.

Szczyt góry Żar został sztucznie spłaszczony. W 1979 roku powstał tam zbiornik wody obsługujący elektrownię szczytowo – pompową. Zbiornik jest głęboki aż na 28 metrów i gromadzi ponad 2 miliony ton wody!

Na szczycie Góry Żar jest schronisko, w którym można zjeść obiad lub deser.

WIĘCEJ WAŻNYCH I CIEKAWYCH INFORMACJI:

GÓRA ŻAR – INFORMACJE